A Bethlen Gábor Kollégium kórusának története
A Bethlen Gábor Kollégium kórusa kiemelkedő szerepet játszik az iskola kulturális életében és közösségépítésében. A kórus képzős diákok számára kötelező, függetlenül zenei adottságaiktól, így mindenki részt vesz a közös éneklésben, amely nemcsak zenei tudásukat fejleszti, hanem közösséget is kovácsol. A kórus számos fontos eseményen és évfordulón lép fel, beleértve a Bethlen Gábor Kollégium jubileumi ünnepségeit, ahol több száz diák közös éneke képviseli az intézmény szellemiségét. Repertoárjukat a magyar népdalok, egyházi énekek, régi magyar imák és zsoltárok gazdagítják, amelyeket olykor népviseletben adnak elő, ezzel is megjelenítve a diákság sokszínűségét.
Fórika Éva – ének-zenetanár, karnagy, a kollégium nyugalmazott tanára
Tanári pályafutásom legszebb időszaka a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban zenetanárként telt (1990-2018), egészen nyugdíjazásom után is. Feladatom a diákok zenei oktatása és a kórusok vezetése volt, amely meghatározó részévé vált munkámnak. A híres kollégium képviselete nagy felelősséget jelentett számomra, ezért minden diáknak kötelezővé tettem a kórusban való éneklést, hogy fejlesszék zenei készségeiket és megtapasztalják a közös éneklés örömét. Ennek eredményeképpen minden évfolyamnak saját kórusa lett, és az évfordulók alkalmával közösen is felléptünk. A kollégium 375. évfordulóján 375 diák énekelte együtt a Bethlen indulót, amely munkám egyik csúcspontja volt.
Kórusaimmal több külföldi turnén vettünk részt, Németországban és Franciaországban is felléptünk, ahol a lányok népviseletben énekeltek, kiemelve Erdély sokszínűségét. Műsorainkat régi magyar imádságokkal, népdalokkal és zsoltárokkal színesítettük, melyek egyre inkább kórusunk ars poeticájává váltak. Kiemelkedő esemény volt a Bethlen Gábor Kollégium ünneplése a Magyar Parlamentben 2013-ban, ahol a lányok népviseletben léptek fel.
Pályafutásom utolsó nagy eseménye 2017-ben történt, amikor a Dalosszövetség gyermekkari találkozóján „elballagtam”, egy énekelt imádságokból álló műsorral búcsúzva a tanítástól.
Szabó Zsombor, zenetanár-kántor
Pályafutásom egyik legmeghatározóbb időszaka 2017-től napjainkig a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium zenetanáraként zajlik. Fő feladatom a diákok zenei oktatása és a kórusvezetés, mivel a kórus fontos szerepet játszik az intézmény kulturális küldetésében. Az éneklés számomra nemcsak tantárgy, hanem olyan tevékenység, amely a későbbi pályájukon is fontos lesz a tanítók és más nevelők számára. A heti egy zeneóra nem elegendő, ezért a kórusban való részvételt minden diáknak kötelezővé tettem. Ez nemcsak a zenei képességek fejlesztését, hanem a közösségépítést is szolgálja.
Célom, hogy minden diák zenei tehetségét kibontakoztassam, és hangszeres ismereteiket felhasználjam a kórus hangzásának gazdagítására. A kórus és zenekar reneszánsz hangszerekkel is kiegészült, hogy a műsorok még különlegesebbek legyenek. A kórus működésének sikereit bizonyítja, hogy a 400. évfordulón kiemelkedő szerepléssel képviseltük az iskolát. 2023-ban és 2024-ben két kórusturnén vettünk részt Erdély különböző régióiban, ahol a szórványban élő közösségek számára is zenei örömöt nyújtottunk.
A Bethlen Gábor Kollégium Cantus Princeps Kórusának vezetése során nemcsak a diákok zenei fejlődésére összpontosítunk, hanem közösségformáló élményeket is nyújtunk. Hiszem, hogy a zene ereje összekovácsolja a közösségeket, és Isten dicsőségére szolgál.